Hneď z úvodu sme zistili, že veľká časť respondentov (58 %), je veľmi spokojná so systémom „vedierkového zberu“. Ďalších 29 % opýtaných sú spokojní a len 13 % obyvateľov uviedlo, že tento typ zberu im nevyhovuje. Tieto výsledky nám ukazujú, že zber je nielen efektívny, ale aj pozitívne vnímaný obyvateľmi obce Veľký Biel.
V rámci druhej otázky sme chceli zistiť či zavedenie „vedierkového zberu“ kuchynského odpadu prispelo k lepšej miere triedenia v obci. Skoro 62 % respondentov zaznamenalo zvýšenie miery triedenia a pokladajú tento krok za dobrú vec. Skoro 14 % opýtaných sa veľmi touto problematikou nezaujíma. Zvyšných 24 % sa k tejto otázke nevyjadrilo.
60 % respondentov uviedlo, že zavedenie systému „vedierkového zberu“ im výrazne alebo aspoň mierne znížilo množstvo komunálneho odpadu. Len 11 % obyvateľov nezaznamenalo pokles z dôvodu, že kuchynský odpad napríklad triedili aj pred zavedením tohto zberu. Skoro 28 % obyvateľov na túto otázku neodpovedalo. Tento výsledok ukazuje, že tento typ zberu nielen prispieva k lepšiemu triedeniu odpadu, ale tiež pomáha redukovať celkové množstvo komunálneho odpadu, čo je veľmi prínosné.
Obyvatelia majú k dispozícii 10 l vedierka na zber kuchynského odpadu a frekvencia vývozu je nastavená počas letnej sezóny na 1x týždenne a v zimnej sezóne 2x mesačne. 73 % obyvateľov uviedlo, že veľkosť vedierka je dostačujúca a taktiež im vyhovuje aj frekvencia vývozu. Väčšina opýtaných vidí najväčšie výhody hlavne v tom, že je menej odpadu, odpad nezapácha, triedi sa a navyše sa s odpadom nemusí nikam chodiť (len pred dom), čo je z ich pohľadu pohodlné. A čo by zmenili/zlepšili v rámci zberu kuchynského odpadu v obci? Viac ako 53 % opýtaných uviedlo, že im nastavený systém vyhovuje a nič by na ňom nemenili. Takmer 15 % opýtaných by zmenili frekvenciu na častejší zber (hlavne v letných mesiacoch), veľkosť nádoby či dokonca by uvítali nádobu aj na stojiskách v prípade, že z času na čas vyprodukujú viac kuchynského odpadu, než sa zmestí do vedierka.
Naša firma sa okrem iného zaoberá aj zberom a vývozom použitých jedlých olejov a tukov. Nakoľko v obci Veľký Biel nevykonávame zber tohto druhu odpadu, zaujímal nás možný záujem o triedenie aj olejov. Väčšina obyvateľov má záujem o zber použitých jedlých olejov a tukov a nás tento záujem veľmi teší.
Získajte viac informácií o zbere použitého oleja
Na základe odpovedí od obyvateľov obce Veľký Biel a našich skúseností veríme, že zavedený systém „vedierkového zberu“ kuchynského odpadu môže priniesť mnohé výhody pre obce a mestá. Napríklad zlepšenie miery triedenia, udržiavanie čistoty, zníženie množstva komunálneho odpadu či možnosť obyvateľov aktívne sa zapojiť k ochrane životného prostredia už len tým, že táto biozložka neskončí na skládke, ale zhodnotí sa v podobe elektrickej energie a tepla v bioplynových staniciach. Aj keď je zavedenie novej služby pre nás stále výzvou, výsledky z našich prieskumov ukazujú, že to význam má a je to prínosne nielen pre obyvateľov obcí a miest, ale aj pre životné prostredie.
Do konca marca zostáva už len niekoľko dní. Ak chcú obce získať príspevok za triedenie odpadov, nemôžu zabudnúť podať žiadosť najneskôr do 31.3.2025. Obce, ktoré likvidujú odpady na skládke, sú povinné platiť zákonný poplatok, ktorý im fakturuje prevádzkovateľ skládky. Tento poplatok je následne presunutý do Environmentálneho fondu, ktorý tieto prostriedky...
Väčšina z nás či už vo väčšom alebo menšom množstve používa olej pri varení, či vyprážaní chutných jedál. Málokto si však uvedomuje, že použitý/prepálený olej, ktorý skončí po vyprážaní na panvici môže mať vážne negatívne dôsledky na životné prostredie, ak ho „zlikvidujeme“ nesprávne. Použitý kuchynský olej patrí medzi odpad, ktorý...
Kuchynský a potravinový odpad sa produkuje nielen v reštauráciách či jedálňach, ale vzniká takmer v každej domácnosti. Či už nedojedené zvyšky varených jedál, šupky z ovocia a zeleniny, potraviny po záruke, malé kosti, alebo zvyšky z kávy - to a ešte viac pravidelne vzniká u nás doma a žiaľ...