Na jar v mesiaci máj sme mali to potešenie sa ako partner zúčastniť série konferencií pre vedúce školských jedální, ktoré sa konali v ôsmich mestách po celom Slovensku. Tieto konferencie, zastrešované platformou jedalne.sk, sa stali dôležitým miestom stretnutí pre všetkých, ktorí sa podieľajú na zlepšovaní kvality a efektivity školského stravovania.
Na každom zo stretnutí vo vybraných mestách – Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove, Nitre, Trnave a Trenčíne – sme mali možnosť spolu s našimi dlhoročnými partnermi predstaviť naše služby potenciálnym zákazníkom. Tieto podujatia nám každý rok umožňujú nielen zdieľať naše poznatky a skúsenosti, ale aj načerpať nové inšpirácie od našich partnerov a kolegov. Taktiež je pre nás veľkým prínosom spätná väzba, ktorá sa k nám dostane, keďže sú často na konferencii prítomné vedúce školských jedálni, ktoré sú našimi zákazníkmi.
Bola to pre nás skvelá príležitosť, zdieľať skúseností a inovácie, ktoré môžu výrazne prispieť k zefektívneniu procesov v školských jedálňach. Ako firma ESPIK, sme hrdí na to, že môžeme ponúkať riešenia, ktoré nielenže zlepšujú každodenný chod školských jedální, ale sú aj šetrné k životnému prostrediu.
Pohľady vedúcich školských jedální a vzácna spätná väzba pre nás
Čo sa týka vnímania našich služieb, uskutočnili sme počas konferencii rozsiahly dotazník, ktorého výsledky odhalili pre nás zaujímavé pohľady.
Projekt má ekologické zameranie a je užitočný, pretože sa zameriava na ekologickú recykláciu použitého kuchynského oleja a jeho transformáciu na udržateľné produkty. Boli sme potešení zistením, že niektoré zo škôl už o projekte vedeli alebo boli dokonca aktívne zapojené, čo znamená, že v ich školách sa kuchynský olej systematicky zbiera, odovdáva a recykluje.
Povzbudivé bolo vidieť ako vedúce jedální, ktoré sa s projektom stretli po prvýkrát, prejavili záujem o jeho ďalšie šírenie vo svojich zariadeniach. Mnohé z nich vyjadrili nadšenie a záväzok posunúť informácie o projekte "Olejko chráni prírodu" ďalej v rámci svojej školy, čím prispievajú nielen k lepšiemu životnému prostrediu, ale aj k vytváraniu vzdelávacej hodnoty pre študentov o dôležitosti recyklácie a udržateľnosti!
Táto iniciatíva je krásnym príkladom toho, ako malé kroky môžu viesť k veľkým zmenám, a sme vďační za každú školu a jednotlivca, ktorý sa rozhodne byť súčasťou tejto pozitívnej zmeny.Registrácia do II. ročníka je spustená, takže kto má záujem, môže svoju školu registrovať TU:
Prípadne viac informácii o projekte nájdete na www.olejko.sk
Autor článku: Mgr. Elena Hajdu
Hlavnou myšlienkou a cieľom vedierkového zberu kuchynského odpadu je znížiť množstvo odpadu na skládkach a tým obmedziť škodlivé emisie. Zavedením tohto efektívneho vedierkového zberu môžu obce/mestá získať finančné prostriedky z environmentálneho fondu za úspešné triedenie. Cieľom je motivovať ľudí k správnemu triedeniu kuchynského odpadu a k ochrane životného prostredia práve...
Kuchynský a potravinový odpad sa produkuje nielen v reštauráciách či jedálňach, ale vzniká takmer v každej domácnosti. Či už nedojedené zvyšky varených jedál, šupky z ovocia a zeleniny, potraviny po záruke, malé kosti, alebo zvyšky z kávy - to a ešte viac pravidelne vzniká u nás doma a žiaľ...
Prečo je potrebná evidencia odpadov? Legislatíva v oblasti nakladania s odpadom stanovuje, že každý prevádzkovateľ je povinný viesť presnú evidenciu odpadov. Táto evidencia je nevyhnutná na zabezpečenie transparentnosti a sledovateľnosti celého procesu od vzniku odpadu až po jeho zhodnotenie alebo likvidáciu. Pre gastro prevádzky je vedenie evidencie nielen povinnosťou, ale...