Predstavuje dátum, do ktorého by si mala potravina pri správnom skladovaní zanechať svoju kvalitu. V prípade, ak ste si v špajze našli ryby v konzerve či sušené ovocie, ktorým už vypršala minimálna trvanlivosť s chuťou sa do nich môžete pustiť. Teda, ak Vám nebude prekážať, že ich konzistencia nemusí byť lákavá pre Vaše oči.
Po skončení tohto dátumu Vám neodporúčame potraviny konzumovať. Inak Vám môžu privodiť nemilé zdravotné problémy. Ak viete, že ich nestihnete spotrebovať, môžete ich zachrániť okamžitým zamrazením. Ani to Vám však nezaručí, že budú dané potraviny ešte vhodné na konzumáciu po rozmrazení. V tomto prípade sa musíte spoliehať na svoje čuchové a chuťové poháriky, ktoré Vám určite dajú vedieť, že niečo nie je v poriadku.
A kam s potravinami, ktoré okrem toho, že nelahodia vašim očiam, tak ani chutiam? Aj týmto potravinám môžete dať druhú šancu. Stačí, ak ich vhodíte do správnych nádob.
Biologicky rozložiteľný odpad sa vhadzuje do nádob, ktoré sú označené hnedou farbou. A do týchto nádob patria aj spomínané potraviny, ktoré sú pokazené, hnilé či po dátume spotreby. Nezabudnite ich však pred vhodím do nádob zbaviť všetkých obalov, ktoré by nám mohli sťažiť a narušiť našu prácu.
Ak ich vyzbiera naša firma Espik putujú do bioplynových staníc spolu s ostatným kuchynským odpadom, kde sa energeticky zhodnocujú a vyrába sa energia a teplo. Navyše gastro prevádzkam vystavíme na výrobky po dátume spotreby daňový doklad (faktúru), ktorý si môžu následne zaevidovať do daňových nákladov.
Zistite viac o potravinách po záruke
Hlavnou myšlienkou a cieľom vedierkového zberu kuchynského odpadu je znížiť množstvo odpadu na skládkach a tým obmedziť škodlivé emisie. Zavedením tohto efektívneho vedierkového zberu môžu obce/mestá získať finančné prostriedky z environmentálneho fondu za úspešné triedenie. Cieľom je motivovať ľudí k správnemu triedeniu kuchynského odpadu a k ochrane životného prostredia práve...
Kuchynský a potravinový odpad sa produkuje nielen v reštauráciách či jedálňach, ale vzniká takmer v každej domácnosti. Či už nedojedené zvyšky varených jedál, šupky z ovocia a zeleniny, potraviny po záruke, malé kosti, alebo zvyšky z kávy - to a ešte viac pravidelne vzniká u nás doma a žiaľ...
Prečo je potrebná evidencia odpadov? Legislatíva v oblasti nakladania s odpadom stanovuje, že každý prevádzkovateľ je povinný viesť presnú evidenciu odpadov. Táto evidencia je nevyhnutná na zabezpečenie transparentnosti a sledovateľnosti celého procesu od vzniku odpadu až po jeho zhodnotenie alebo likvidáciu. Pre gastro prevádzky je vedenie evidencie nielen povinnosťou, ale...