Triedenie odpadu sa stáva neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Vďaka správnemu triedeniu môžeme recyklovať rôzne materiály, ktoré by inak skončili na skládkach. Poďme sa spoločne pozrieť, čo všetko sa dá recyklovať a čo všetko sa dá z rôzneho odpadu získať.
Kávová usadenina má obrovský potenciál a pritom je to materiál, ktorý každodenne vyhadzujeme. Po správnom spracovaní môže byť použitá na výrobu biopaliva, prírodných hnojív či dokonca kozmetických produktov. Niektoré firmy ju využívajú aj na výrobu šálok a misiek, čím recyklujú tento odpad priamo do nových praktických výrobkov.
Vedeli ste, že aj vaječné škrupiny sú recyklovateľné? Okrem toho, že obsahujú vápnik, ktorý môže byť použitý v rôznych priemyselných odvetviach, majú aj ďalšie využitie. Vďaka špeciálnemu spracovaniu sa z nich dá vyrobiť biopalivo! Tento proces nevyžaduje žiadne chemické prísady, čím škrupiny poskytujú ekologickú alternatívu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
Ohorky sú jedným z najčastejších drobných odpadov, ktorý končí na uliciach a v prírode. Obsahujú však toxické chemikálie a sú ťažko rozložiteľné. Recyklačné spoločnosti dnes dokážu spracovať ohorky do izolácií alebo stavebných materiálov, čím znižujú ich negatívny dopad na životné prostredie.
Žuvačky obsahujú polyméry podobné plastom, ktoré sa dajú recyklovať. Niektoré iniciatívy zbierajú žuvačky na uliciach a recyklujú ich na materiál, z ktorého vyrábajú rôzne predmety – od gumených podláh až po novinky v oblasti obalových materiálov. Zmenšujeme tak množstvo nerozložiteľného odpadu a využívame ho pre praktické účely.
Kuchynský bioodpad – zvyšky ovocia, zeleniny, šupky či iné organické materiály – predstavujú v priemernom odpade domácnosti veľkú časť. Tento bioodpad môže mať v ekologickom cykle obrovský význam, ak ho správne triedime a spracujeme.
V správnych podmienkach sa môže kuchynský odpad využiť na výrobu bioplynu, ktorý dokáže nahradiť tradičné zdroje energie. Pri takomto spracovaní bioodpadu môžeme znížiť množstvo odpadu končiaceho na skládkach a ušetriť prírodné zdroje.
Firma ESPIK, ktorá sa už dlhé roky venuje zberu a spracovaniu kuchynského odpadu, ponúka obciam a firmám možnosť ekologicky spracovať bioodpad a prispieť tak k zelenšiemu zajtrajšku.
S každým kilogramom bioodpadu, ktorý sa efektívne spracuje, pomáhame k čistejšiemu životnému prostrediu a zdravšiemu prostrediu pre nás všetkých. Pridajte sa aj vy k tým, ktorí veria v silu zodpovedného triedenia odpadu.
Autor článku: Ing. Annamária Kmečová
Na Deň všetkých svätých si pripomíname našich drahých, ktorí nás opustili, pričom tradície nám pomáhajú vyjadriť úctu a spomienku. Avšak, s týmto dňom je často spojený aj nárast odpadu na cintorínoch, vrátane umelých kvetov a sviec, ktoré končia na skládkach a zhoršujú environmentálnu situáciu. Dôležité je uvedomiť si, že každý...
Od 1. januára 2025 dôjde k výraznému zvýšeniu poplatkov za zmesový komunálny odpad v dôsledku povinnej úpravy odpadu, ktorú Slovensko musí zaviesť podľa európskych smerníc. Očakáva sa, že náklady na úpravu odpadu sa budú pohybovať okolo 120 eur za tonu bez DPH, čo predstavuje výrazný nárast oproti súčasným cenám a...
Hlavnou myšlienkou a cieľom vedierkového zberu kuchynského odpadu je znížiť množstvo odpadu na skládkach a tým obmedziť škodlivé emisie. Zavedením tohto efektívneho vedierkového zberu môžu obce/mestá získať finančné prostriedky z environmentálneho fondu za úspešné triedenie. Cieľom je motivovať ľudí k správnemu triedeniu kuchynského odpadu a k ochrane životného prostredia práve...