Vzdelávacia prednáška pre mládež zo Slovenska, Poľska a Lotyšska

Vzdelávacia prednáška pre mládež zo Slovenska, Poľska a Lotyšska

Druhá polovica augusta patrila vzdelávacej prednáške zameranej na ochranu životného prostredia. V spolupráci s Centrom voľného času (CVČ) sa nám podarilo zorganizovať prednášku pre mládež z troch krajín ohľadne kuchynského odpadu. Nielenže sa dozvedeli cenné informácie o triedení kuchynského odpadu a použitých olejov a tukov, ale spoločne sme prispeli aktivitou prospešnou pre životné prostredie.  

 

V sprievode lídrov za dané krajiny sa prednášky zúčastnila mládež od 14 do 17 rokov. Prednáška sa konala v priestoroch našej firmy v Starej Ľubovni. Mládež a dospelých sme potešili tričkami, malým občerstvením na osvieženie, ktoré padlo vhod počas týchto letných horúčav. Zároveň sme nakúpili vrecia, ktoré poslúžili na zber zmiešaného odpadu pohodeného popri rieke.  

 

OSVETA JE DOLEŽITÁ 

Tomáš Sura, organizátor podujatia a pracovník CVČCieľom medzinárodnej výmeny v programe Erasmus+ bolo zvýšiť povedomie o ochrane vodných tokov. Aj dnes v mnohých domácnostiach putuje použitý olej rovno do drezu alebo do záchoda. Takéto zaužívané praktiky sú nebezpečné nielen pre životné prostredie ale celkovo odpadový systém. Preto sa firma rozhodla šíriť informovanosť o možnosti triedenia kuchynského použitého oleja. „Prednáška bola určite prínosom, nakoľko nielen zahraniční, ale aj miestni účastníci mládežníckej výmeny o spracovaní a využití bioodpadu takmer nič nevedeli. Pre zahraničných hostí, konkrétne z Lotyšska, to bola v podstate úplná novinka, nakoľko ako sami počas prednášky potvrdili, o niečom takom v globálnom meradle ani nevedeli,“ zhodnotil Tomáš Sura, organizátor podujatia a pracovník v CVČ.

 

KTO SA VEĽA PÝTA, VEĽA SA DOZVIE  

Prednáška sa niesla v príjemnej atmosfére. Hneď v úvode sme pustili krátke videá, ktoré napovedali, čím sa firma zaoberá a prečo je to dôležité to, čo robíme. Nasledovali rôzne štatistiky (nielen v rámci Slovenska, ale aj celej EÚ), konkrétne príklady z našej praxe a vysvetlenie procesu spracovania daného odpadu. Mládež si na konci zahrala malú hru, pri ktorej sa naučila, čo  patrí a čo nepatrí do nádob na kuchynský odpad. „Čo nás potešilo, bola skutočnosť, že mládež zaujímalo, prečo je také dôležité daný odpad triediť a aký dopad to na prírodu má, keďže ako sami zhodnotili, o tejto problematike mali málo informácií,“ poznamenal Matej Bondra, konateľ firmy ESPIK.