V sprievode lídrov za dané krajiny sa prednášky zúčastnila mládež od 14 do 17 rokov. Prednáška sa konala v priestoroch našej firmy v Starej Ľubovni. Mládež a dospelých sme potešili tričkami, malým občerstvením na osvieženie, ktoré padlo vhod počas týchto letných horúčav. Zároveň sme nakúpili vrecia, ktoré poslúžili na zber zmiešaného odpadu pohodeného popri rieke.
Cieľom medzinárodnej výmeny v programe Erasmus+ bolo zvýšiť povedomie o ochrane vodných tokov. Aj dnes v mnohých domácnostiach putuje použitý olej rovno do drezu alebo do záchoda. Takéto zaužívané praktiky sú nebezpečné nielen pre životné prostredie ale celkovo odpadový systém. Preto sa firma rozhodla šíriť informovanosť o možnosti triedenia kuchynského použitého oleja. „Prednáška bola určite prínosom, nakoľko nielen zahraniční, ale aj miestni účastníci mládežníckej výmeny o spracovaní a využití bioodpadu takmer nič nevedeli. Pre zahraničných hostí, konkrétne z Lotyšska, to bola v podstate úplná novinka, nakoľko ako sami počas prednášky potvrdili, o niečom takom v globálnom meradle ani nevedeli,“ zhodnotil Tomáš Sura, organizátor podujatia a pracovník v CVČ.
Prednáška sa niesla v príjemnej atmosfére. Hneď v úvode sme pustili krátke videá, ktoré napovedali, čím sa firma zaoberá a prečo je to dôležité to, čo robíme. Nasledovali rôzne štatistiky (nielen v rámci Slovenska, ale aj celej EÚ), konkrétne príklady z našej praxe a vysvetlenie procesu spracovania daného odpadu. Mládež si na konci zahrala malú hru, pri ktorej sa naučila, čo patrí a čo nepatrí do nádob na kuchynský odpad. „Čo nás potešilo, bola skutočnosť, že mládež zaujímalo, prečo je také dôležité daný odpad triediť a aký dopad to na prírodu má, keďže ako sami zhodnotili, o tejto problematike mali málo informácií,“ poznamenal Matej Bondra, konateľ firmy ESPIK.
Poobede bol pre mládež pripravený zaujímavý program vo forme zberu odpadu, ktorý bol pohodený popri brehu rieky. Na krátkom úseku sa podarilo vyzbierať množstvo zmiešaného odpadu. „Mládež aj dospelí neváhali vyzuť svoje topánky a vojsť do rieky pre kusy odpadu, akými boli zakliesnené kusy plastov, kovov a podobne,“ povedal M. Bondra, ktorý sa už teraz teší na ďalšie podobné akcie. Návštevníci si okrem zážitkov odnášajú domov aj nové poznatky a vedomosti. Navyše sa s nami podelili o pár tipov ako pomôcť životnému prostrediu.
Eliška, Slovensko
Dozvedela som sa viac informácií o kuchynskom odpade, hlavne o prepálenom oleji. Síce som už nejaké informácie mala, no dozvedela som sa aj také informácie, ku ktorým sa bežne človek nedostane alebo sa ich nedočíta. Životnému prostrediu pomôžeme tým, že sa budeme snažiť viac triediť a recyklovať. Podľa mňa sú podstatné aj malé kroky, o ktorých si ľudia myslia, že nie sú dôležité, pretože práve tie tvoria jeden veľký celok.
Lenka, Slovensko
Získala som hlbší pohľad na to, ako sa zbiera a spracováva kuchynský odpad. Novinkou bolo pre mňa triedenie a zhodnocovanie prepáleného oleja z kuchyne. Aj tým, čo robíme teraz – zbierame odpadky, pomáhame životnému prostrediu. Niektorí si myslia, že malými krokmi nič nedosiahneme. Nesúhlasím s nimi. Aj malé kvapky tvoria oceán a aspoň takto môžeme pomôcť našej planéte.
Oliver, Poľsko
Najzaujímavejšou časťou na prednáške bola premena odpadu na elektrickú energiu v bioplynovej stanici. Chrániť prírodu môžeme viacerými spôsobmi, napríklad zbierať pohodené odpadky, triediť odpad, nerobiť neporiadok, vysádzať stromy a podobne.
Inga, Lotyšsko
Prednáška bola veľmi zaujímavá. Získala som nové informácie ohľadne spracovávania kuchynského odpadu a zároveň mi to dodalo nový impulz na zisťovanie informácií, akým spôsobom sa kuchynský odpad spracováva aj v iných krajinách, teda nielen na Slovensku. Je dôležité pomáhať prírode. Bolo super, že sme vyčistili aspoň taký malý kúsok Zeme a aspoň takto pomohli životnému prostrediu. Zároveň to bola super aktivita teambuldingu, pri ktorej sme boli rozdelení na skupiny, ktorá zbierala zvlášť plast, papier, kov a iné.
Ak ste škola, obec, mesto a iné a máte záujem aj vy o podobnú spoluprácu v rámci prednášok, informačných besied na tému kuchynského odpadu a dopadu na životné prostredie, neváhajte nás kontaktovať na +421 950 401 401 alebo na info@espik.sk. ESPIK - Pomáhame chrániť životné prostredie.
Viac fotiek z vydarenej akcie nájdete TU.
Vedeli ste, že jeden človek vyprodukuje v priemere až 500 kg odpadu ročne? A že viac ako 40 % odpadu, ktorý končí v prírode, tvoria bežné obaly a jednorazové produkty? Aj preto sme si povedali, že Deň Zeme neoslavíme len symbolicky, ale aktívne. Spoločne s deťmi, ktoré nás príkladne inšpirovali...
Podporovať komunitné a lokálne podujatia je pre nás vo firme ESPIK veľkou radosťou a cťou. Preto sme s nadšením prijali ponuku hlavného partnerstva Karnevalu na lyžiach v Litmanová Resort, ktoré je nášmu srdcu blízke. Toto milé podujatie spojilo dynamiku zimných športov s veselou karnevalovou atmosférou a prinieslo všetkým účastníkom deň...
Uplynulý víkend sa v nádhernom lesoparku pod majestátnym Ľubovnianským hradom konali obľúbené bežecké preteky Run4Forest, ktoré organizuje Mládežnícky parlament mesta Stará Ľubovňa. S veľkou radosťou a odhodlaním sme sa ako hlavný partner týchto pretekov pripojili k tejto skvelej iniciatíve, ktorá je zameraná na podporu výsadby stromčekov v našom regióne. Naši...