V rámci tejto aktivity sme sa spolupodieľali na výučbe správneho triedenia odpadu a jeho správneho zhodnocovania. Zúčastnení sa dozvedeli, že každý druh odpadu má svoje miesto a že rôzne druhy odpadu majú rôznu dobu rozkladu. Napríklad plastové fľaše sa rozkladajú stovky rokov a voľne pohodený ohryzok z jabĺčka až dva mesiace. Zážitkovou formou mohli deti a mládež vidieť, aký môže mať vplyv nesprávne nakladanie s odpadom na prírodu, zvieratá a v neposlednom rade aj na nás a naše zdravie.
Počas akcie sme deťom pri našom stánku viac priblížili problematiku kuchynského odpadu. Veľmi nás potešilo, že deti sa do konverzácie aktívne zapájali a väčšina z nich doma kuchynský odpad spolu s rodičmi ukážkovo triedi. Zaujala ich informácia, že tento odpad sa po vytriedení do nádob, vyvezení do bioplynovej stanice a následnom spracovaní premieňa na energiu a teplo. Pre deti a mládež sme si pripravili aj zaujímavosti týkajúce sa recyklácie tohto odpadu. Mnohí ani netušili, že recykláciou 5-tich banánových šupiek sa dokáže vyprodukovať dostatok elektriny na hodinové počúvanie hudby alebo že 52 ohryzkov z jabĺk stačí na to, aby sa vyprodukovala elektrina na hodinové sledovanie televízie.
Predviedli sme aj modelovú situáciu, ktorá znázorňovala čo sa stane, ak sa prepálený kuchynský olej dostane do prírody a vody. Jedným z najväčších problémov, ktoré spôsobuje nesprávne nakladanie s odpadom je znečistenie vody. Vysvetlili sme im, že olej môže znečistiť vodu a spôsobiť vážne škody na životnom prostredí a zvieratách. Takýmto spôsobom sme chceli zdôrazniť dôležitosť triedenia kuchynského odpadu a prepálených olejov.
Ak sa chceme starať o našu planétu a zanechať ju v dobrom stave pre budúce generácie, musíme si uvedomiť, že každý z nás môže prispieť k ochrane životného prostredia. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to urobiť je správne triediť a zhodnocovať odpad. Preto by sme mali byť vzorom pre naše deti a učiť ich, ako sa starať o našu planétu už od útleho veku. Každý malý krok smerom k ochrane životného prostredia sa počíta.
V ESPIK-u takéto akcie podporujeme a sme radi, že sme mohli byť súčasťou tejto zážitkovo-edukatívnej akcie a ukázať deťom ako malými krôčikmi môžu prírodu chrániť. Táto akcia pre nás nebola určite posledná. V budúcnosti sa radi zapojíme do podobnej akcie, ktorá bude vzdelávacia pre deti a mládež.
Viac fotografií z akcie si môžete pozrieť v našej galérii.
Vedeli ste, že jeden človek vyprodukuje v priemere až 500 kg odpadu ročne? A že viac ako 40 % odpadu, ktorý končí v prírode, tvoria bežné obaly a jednorazové produkty? Aj preto sme si povedali, že Deň Zeme neoslavíme len symbolicky, ale aktívne. Spoločne s deťmi, ktoré nás príkladne inšpirovali...
Podporovať komunitné a lokálne podujatia je pre nás vo firme ESPIK veľkou radosťou a cťou. Preto sme s nadšením prijali ponuku hlavného partnerstva Karnevalu na lyžiach v Litmanová Resort, ktoré je nášmu srdcu blízke. Toto milé podujatie spojilo dynamiku zimných športov s veselou karnevalovou atmosférou a prinieslo všetkým účastníkom deň...
Uplynulý víkend sa v nádhernom lesoparku pod majestátnym Ľubovnianským hradom konali obľúbené bežecké preteky Run4Forest, ktoré organizuje Mládežnícky parlament mesta Stará Ľubovňa. S veľkou radosťou a odhodlaním sme sa ako hlavný partner týchto pretekov pripojili k tejto skvelej iniciatíve, ktorá je zameraná na podporu výsadby stromčekov v našom regióne. Naši...